To jeszcze nie koniec
Turcja: Ambitna, ale czy gotowa na wielką grę?
Turcja od dawna marzy o roli kluczowego gracza na arenie międzynarodowej. W obliczu geopolitycznych zawirowań wywołanych przez Donalda Trumpa, niektórzy widzą w Ankarze potencjalnego mediatora na Bliskim Wschodzie i w Europie. Z potężnym przemysłem zbrojeniowym i drugą co do wielkości armią w NATO, Turcja mogłaby wzmocnić ewentualne misje pokojowe, na przykład w Ukrainie. Jednak, jak zauważa Łukasz Wójcik, Turcja jest ambitna, ale jej możliwości są ograniczone. Wielu chce widzieć w niej nowego gracza wagi ciężkiej, ale to nie ta kategoria.Zełenski kontra Trump: Awantura w Gabinecie Owalnym
Niedawna kłótnia między Wołodymyrem Zełenskim a Donaldem Trumpem w Gabinecie Owalnym wstrząsnęła światem dyplomacji. Ta szokująca awantura może zaważyć na losach wojny i zachodniego sojuszu. Jędrzej Winiecki ocenia, że Zełenski nie odstawił nogi, ale to Putin otwiera szampana. Michał Fiszer dodaje, że niezależnie od tego, czy była to niezamierzona wpadka, czy zasadzka na ukraińskiego prezydenta, przyszłość ładu bezpieczeństwa w Europie jest dziś na niebezpiecznym zakręcie. Ameryka albo oprzytomnieje, albo rzuci się w objęcia Rosji.F-47: Nowy samolot bojowy Donalda Trumpa
Donald Trump ogłosił, że Boeing zbuduje na zlecenie sił powietrznych USA samolot bojowy szóstej generacji F-47. Program był prowadzony w tajemnicy przez dekady i nie mógł się ziścić. Maszyna ma tak uderzać, żeby przeciwnik się nawet nie zorientował, a na pokładzie będzie pilot, inaczej niż w europejskich samolotach szóstej generacji. Elon Musk chciałby zapewne bezpilotowca, ale Trump woli, żeby hołd składali mu żywi żołnierze.Salwador: Prawicowa utopia i plany Trumpa
Salwador, niegdyś kraj upadły, ewoluował w prawicową utopię z autorytarną władzą i bitcoinami w bankomatach. Donald Trump zauważa to i próbuje wykorzystać. Chciałby deportować do salwadorskich megawięzień osoby odsiadujące w USA długie wyroki. To jeden z wielu jego sensacyjnych pomysłów, z tą różnicą, że rządzący Salwadorem Nayib Bukele, 43-letni autor radykalnych reform, Trumpa akurat poważa. O międzynarodowej koalicji powstającej pod patronatem MAGA pisze Mateusz Mazzini.Świat na zakręcie: Nowe wyzwania dla dyplomacji
Świat znalazł się na zakręcie, więc na polityka.pl inicjujemy cykl publikacji pod takim hasłem. Reporter Mateusz Mazzini sprawdza, o czym się mówi w kuluarach wielkiej polityki. Jakie są nastroje w Brukseli, Wielkiej Brytanii i USA, co robią Chiny, kiedy nikt nie patrzy, i co się dzieje w Afryce. W najnowszym odcinku autor objaśnia, dlaczego szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas ma niewielką moc sprawczą, co w Zimbabwe robił szef MSZ Radosław Sikorski i czy Donald Trump ma plan B, na wypadek, gdyby rokowania z Putinem nie szły po jego myśli.Reforma szkół: Czy przywróci oświecenie?
Aż połowa Polaków wierzy, że rządy wytwarzają wirusy w laboratoriach, by móc potem kontrolować obywateli. Sądzimy też szokująco powszechnie, że ludzie żyli w tych samych czasach co dinozaury. Taki stan (nie)wiedzy ogólnej wyłania się z najnowszego badania Eurobarometru. Czy zapowiadana reforma szkół przywróci w Polsce oświecenie? Pytamy o to w naszym szkolnym podkaście wiceministrę edukacji Katarzynę Lubnauer. Poruszamy też inne gorące wątki: egzaminów, prac domowych (wrócą?), zajęć z przyrody, dalszych losów edukacji zdrowotnej i klimatycznej. Plany resort ma ambitne, zaległości ogromne.Koniec polaryzacji w polskiej polityce?
Koniec polaryzacji, podobnie zresztą jak koniec PiS-u, wieszczono już wielokrotnie. Czasu było zresztą wiele, walka Tuska z Kaczyńskim trwa już okrągłe dwadzieścia lat. W sondażu partyjnym dla TVN24 PiS i KO mają łącznie 56 proc. W badaniu prezydenckim, przeprowadzonym dla WP, Trzaskowski i Nawrocki zbierają razem 58 proc. Jeśli porównamy te wyniki z wcześniejszymi o miesiąc lub dwa badaniami, zobaczymy, iż dwaj najwięksi gracze znów zaczynają zasysać tlen wszystkim pozostałym. Jednak, jak zauważa Lewicka, liderzy się starzeją, a polaryzacja raczej zaczyna uwierać niż budzi emocje. Czy to oznacza koniec opozycji totalnej?Polityka PO: Klęska mentalna i polityczna?
Profesor Jerzy Hausner, były minister i wicepremier, podkreśla, że bez suwerennej myśli strategicznej nie będziemy się mogli dalej rozwijać. A polityka została w Polsce sprowadzona, jego zdaniem, jedynie do walki o władzę. „Jeśli polityka jest tylko grą o władzę, na końcu staje się bezradna. Spór polityczny polega na tym: »PiS czy PO«. Tymczasem Polacy coraz częściej mówią: »Nie w tym rzecz, czy PiS czy PO. Rzecz w tym, że państwo nie funkcjonuje tak, że nie mamy do niego zaufania«” – mówi Hausner.PiS na krawędzi utraty władzy?
Profesor Robert Alberski z Uniwersytetu Wrocławskiego przypomina, że do tej pory panowało przekonanie, że „PiS jest niezatapialny”. Jednak najnowszy sondaż Kantara może być samospełniającą się przepowiednią. Po stronie PiS-u widać panikę, a opozycja może przyciągnąć nowych wyborców. „Na pewno jesteśmy w momencie zmiany trendu. Nigdy perspektywa utraty władzy przez PiS nie była tak blisko” – ocenia politolog.Koniec opozycji totalnej?
Powrót władzy z wakacji może być traumatyczny. Konkurencja PiS odrabia lekcje i udowadnia Polakom, że jest alternatywą dla rządów Kaczyńskiego. 62 procent badanych stwierdziło, że obawia się o dostępność węgla zimą. W badaniu SW Research dla „Rzeczpospolitej” 16,7 procTak było, nie ściemniam… To wydarzyło się na prawdę.

Warto przeczytać:
Treści na stronie Warszawa po pigułce w większości przypadków są prawdziwe chociaż czasami wydarzenia i cytaty są zmyślone i nie wydarzyły się na prawdę.
W internecie nigdy nie wiadomo co jest prawdą, a co fake newsem.
Jak rozpoznać fake news?
„Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie„
– Mikołaj Kopernik