Tajemnicza misja Polski, która mogła przesądzić wynik III wojny światowej

Tak miała wyglądać III wojna światowa. Kluczowa rola Polski

Polska na pierwszej linii frontu

W czasach zimnej wojny, gdy świat balansował na krawędzi globalnego konfliktu, Polska miała odegrać kluczową rolę w planach Układu Warszawskiego. W przypadku wybuchu III wojny światowej, Ludowe Wojsko Polskie miało za zadanie przeprowadzić ofensywę na Danię i Holandię.

Plany ofensywne i ich realizm

Sowieckie plany zakładały błyskawiczne uderzenie na Europę Zachodnią, z Polską jako głównym wykonawcą ataku na Danię i Holandię. Jednak wielu ekspertów poddaje w wątpliwość realność tych założeń. Plan desantu na Zelandię, bez znaczącej pomocy ze strony ZSRR, wydawał się mało prawdopodobny. Polskie siły transportowe, zarówno morskie, jak i powietrzne, oraz Marynarka Wojenna nie dysponowały wystarczającymi zasobami do przeprowadzenia takiej operacji.

Ryzyko użycia broni nuklearnej

Strategia Układu Warszawskiego nie uwzględniała w pełni potencjalnych konsekwencji użycia broni jądrowej. Zakładano szybkie tempo natarcia, nie biorąc pod uwagę skutków zniszczeń i promieniowania. Ataki na terytorium Niemiec Zachodnich, Danii i Holandii mogłyby sprowokować odwetowe uderzenia jądrowe na polskie wojska i linie zaopatrzeniowe przebiegające przez Wisłę.

Wątpliwości i konsekwencje

Czy takie plany miały szansę powodzenia? Wielu badaczy uważa, że nie. Sztabowcy Układu Warszawskiego zlekceważyli przewagę sprzętową NATO oraz skutki potencjalnych uderzeń jądrowych. Konwencjonalna część konfliktu wiązałaby się z ogromnymi stratami i ofiarami.

TL;DR

W czasach zimnej wojny Polska miała odegrać kluczową rolę w planach Układu Warszawskiego na wypadek III wojny światowej, przeprowadzając ofensywę na Danię i Holandię. Jednak realność tych planów budziła poważne wątpliwości ze względu na ograniczone możliwości polskich sił zbrojnych oraz ryzyko użycia broni jądrowej.


Tak było, nie ściemniam… To wydarzyło się na prawdę.

Treści na stronie Warszawa po pigułce w większości przypadków są prawdziwe chociaż czasami wydarzenia i cytaty są zmyślone i nie wydarzyły się na prawdę.
W internecie nigdy nie wiadomo co jest prawdą, a co fake newsem.

Jak rozpoznać fake news?

Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie

– Mikołaj Kopernik
Podziel się z innymi: