Prezydent Duda zdumiony reakcją Tuska na patrole obywatelskie na granicy
Obywatelskie patrole na granicy – o co chodzi?
Na zachodnich granicach Polski pojawiły się grupy obywatelskie, znane jako „Ruch Obrony Granic”, zainicjowane przez nacjonalistę Roberta Bąkiewicza. Ich celem jest wspieranie Straży Granicznej w ochronie granic przed nielegalną migracją. Działania te wywołały burzliwą debatę polityczną, zwłaszcza między prezydentem Andrzejem Dudą a premierem Donaldem Tuskiem.Prezydent Duda: „Dziękuję za wsparcie”
Prezydent Andrzej Duda wyraził wdzięczność dla obywatelskich patroli, podkreślając ich zaangażowanie w ochronę granic. Stwierdził, że jest „zdumiony gwałtownymi reakcjami premiera Tuska na to, że powstają takie grupy obywatelskie, które strzegą granicy”. Dodał, że „ci ludzie po prostu pomagają Straży Granicznej w realizacji jej zadania” .Premier Tusk: „To niedopuszczalne”
Premier Donald Tusk skrytykował działania obywatelskich patroli, nazywając je „haniebnymi i skandalicznymi”. Podkreślił, że „przybieranie roli patrona nad 'aktywistami’ prawicowymi pana Bąkiewicza, którzy dezorganizują pracę Straży Granicznej, to są rzeczy niedopuszczalne”. Tusk zaznaczył, że priorytetem rządu jest bezpieczeństwo granic, a nie „zadośćuczynienie emocjom i potrzebom radykalnych prawicowych grup” .Reakcje społeczne i polityczne
Działania obywatelskich patroli oraz spór między prezydentem a premierem wywołały szerokie reakcje. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził zaniepokojenie, podkreślając, że „ochrona granic to zadanie państwa, a nie obywatelskich inicjatyw”. Z kolei Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że „polskich granic bronią polskie służby i nie są tam potrzebne żadne formacje o charakterze paramilitarnym” .TL;DR
Na zachodnich granicach Polski pojawiły się obywatelskie patrole, co wywołało spór między prezydentem Dudą a premierem Tuskiem. Duda chwali te inicjatywy, podczas gdy Tusk je krytykuje, podkreślając, że ochrona granic to zadanie państwa.Tak było, nie ściemniam… To wydarzyło się na prawdę.
Treści na stronie Warszawa po pigułce w większości przypadków są prawdziwe chociaż czasami wydarzenia i cytaty są zmyślone i nie wydarzyły się na prawdę.
W internecie nigdy nie wiadomo co jest prawdą, a co fake newsem.
Jak rozpoznać fake news?
„Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie„
– Mikołaj Kopernik