Uważaj na nową metodę oszustów. Tej transakcji nie da się cofnąć
Nowa fala oszustw z wykorzystaniem kodów BLIK
Przestępcy nie próżnują i wciąż wymyślają nowe sposoby na wyłudzanie pieniędzy. Ostatnio na tapetę wzięli kody BLIK, które stały się narzędziem ich niecnych działań. Podszywają się pod pracowników banków, przyjaciół czy członków rodziny, aby zdobyć te jednorazowe kody i opróżnić konta swoich ofiar. Co gorsza, transakcji dokonanych za pomocą BLIK-a nie da się cofnąć, co czyni tę metodę szczególnie niebezpieczną.Przykład z Warszawy: 27-latek zatrzymany na gorącym uczynku
Kilka dni temu na warszawskim Bemowie policjanci zauważyli mężczyznę, który nerwowo rozglądał się wokół siebie, wypłacając gotówkę z bankomatu. Podejrzewając, że może on korzystać z cudzych środków, funkcjonariusze postanowili interweniować. 27-letni obywatel Białorusi początkowo nie chciał podać swoich danych, a następnie tłumaczył, że wypłaca pieniądze za pośrednictwem kodów BLIK, które otrzymał od kolegi na zakup laptopa. Policjanci nie dali się nabrać na tę bajeczkę i dokładnie sprawdzili źródło gotówki. Okazało się, że mężczyzna wyłudził kody BLIK, podszywając się pod pracownika banku i informując ofiarę, że jej pieniądze są zagrożone. Przy zatrzymanym znaleziono ponad 10 tys. zł oraz telefon komórkowy. 27-latek usłyszał zarzut oszustwa, za co grozi mu nawet do ośmiu lat więzienia.Różne warianty oszustwa „na BLIK-a”
Metoda „na BLIK-a” ma kilka wariantów. Przestępcy mogą włamać się na konto na portalu społecznościowym i za pomocą komunikatora prosić znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Podają różne powody, takie jak pilna potrzeba zapłaty za wizytę u lekarza, przesyłkę czy specjalną okazję w sklepie internetowym. Ofiara, chcąc pomóc, podaje kod, nie zdając sobie sprawy, że pieniądze trafią prosto do oszusta. W przeciwieństwie do przelewów bankowych, transakcji dokonanych za pomocą BLIK-a nie można cofnąć, ponieważ przestępca natychmiast wypłaca gotówkę z bankomatu. Choć właściciel konta musi potwierdzić transakcję, często robi to w przekonaniu, że pomaga bliskiej osobie w potrzebie.Jak nie dać się oszukać?
Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa, warto przestrzegać kilku zasad:- Zabezpiecz dostęp do konta na portalu społecznościowym, korzystając z dwuskładnikowego uwierzytelniania logowania.
- Pamiętaj o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania.
- Nie podawaj kodu BLIK bez potwierdzenia, czy to faktycznie znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do niego i upewnić się.
- Dokładnie sprawdzaj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np. gdzie pieniądze będą wypłacone.
- Zachowaj czujność i rozsądnie korzystaj z internetu.
TL;DR
Przestępcy coraz częściej wykorzystują kody BLIK do wyłudzania pieniędzy, podszywając się pod pracowników banków, przyjaciół czy rodzinę. Transakcji dokonanych za pomocą BLIK-a nie da się cofnąć, co czyni tę metodę szczególnie niebezpieczną. Aby nie paść ofiarą oszustwa, warto zabezpieczyć swoje konta, nie podawać kodów BLIK bez upewnienia się, kto o nie prosi, oraz dokładnie sprawdzać dane transakcji przed ich zatwierdzeniem. Zachowaj czujność i nie daj się nabrać na te cholerne sztuczki oszustów.Tak było, nie ściemniam… To wydarzyło się na prawdę.

Treści na stronie Warszawa po pigułce w większości przypadków są prawdziwe chociaż czasami wydarzenia i cytaty są zmyślone i nie wydarzyły się na prawdę.
W internecie nigdy nie wiadomo co jest prawdą, a co fake newsem.
Jak rozpoznać fake news?
„Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie„
– Mikołaj Kopernik