Francuski dziennik „Le Monde” nie szczędził słów krytyki wobec polskiej sceny politycznej, określając ją mianem „psychodramy” i „politycznej histerii”. W artykule poświęconym atmosferze po publikacji „Rzeczpospolitej” na temat katastrofy smoleńskiej, gazeta zwróciła uwagę na eskalację emocji i teorii spiskowych, które zdominowały polskie życie publiczne. ([tvn24.pl](https://tvn24.pl/swiat/ekscesy-medialne-histeria-obelgi-francuski-dziennik-o-awanturze-o-trotyl-ra286270-ls3510226?utm_source=openai))
## Jarosław Kaczyński na celowniku
„Le Monde” szczególnie ostro skrytykował lidera Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, nazywając go „radykalnym populistą”. Gazeta podkreśliła, że Kaczyński, mimo wcześniejszych prób złagodzenia retoryki i skupienia się na kwestiach gospodarczych, ponownie sięgnął po ekstremistyczne narracje, oskarżając o „zamordowanie” 96 pasażerów tupolewa. ([tvn24.pl](https://tvn24.pl/swiat/ekscesy-medialne-histeria-obelgi-francuski-dziennik-o-awanturze-o-trotyl-ra286270-ls3510226?utm_source=openai))
## Medialne ekscesy i histeria polityczna
Francuski dziennik zwrócił uwagę na „ekscesy medialne, histerię polityczną, obelgi, teorię spiskową i paranoję”, które zdominowały polską scenę polityczną po publikacji „Rzeczpospolitej”. „Le Monde” zauważył, że fałszywa sensacja dotycząca domniemanego wykrycia śladów materiałów wybuchowych na wraku Tu-154M wywołała lawinę przesadnych reakcji, podsycając atmosferę nieufności i podziałów w społeczeństwie. ([tvn24.pl](https://tvn24.pl/swiat/ekscesy-medialne-histeria-obelgi-francuski-dziennik-o-awanturze-o-trotyl-ra286270-ls3510226?utm_source=openai))
## Polska w oczach zagranicznych mediów
Nie tylko „Le Monde” zwraca uwagę na sytuację w Polsce. Szwajcarski „Neue Zürcher Zeitung” wyraził zaniepokojenie przyszłością polskiego wymiaru sprawiedliwości w obliczu „pośpiesznych reform”, sugerując, że rząd podejmuje kroki w kierunku jego upolitycznienia. Francuska prasa, w tym „Le Monde”, zauważyła również napięcia między Francją a Polską, zwłaszcza w kontekście odmowy zaostrzenia dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych przez polski rząd. ([tvn24.pl](https://tvn24.pl/swiat/polska-z-gwiazdy-unii-stala-sie-jej-problematycznym-dzieckiem-zachodnie-media-o-polsce-ra612277-ls3172492?utm_source=openai), [tvn24.pl](https://tvn24.pl/swiat/spiecia-polsko-francuskie-komentarze-prasowe-ra767419-ls2572446?utm_source=openai))
## Wnioski
Krytyka ze strony „Le Monde” oraz innych zagranicznych mediów podkreśla rosnące zaniepokojenie stanem polskiej polityki i jej wpływem na relacje międzynarodowe. Określenia takie jak „psychodrama” czy „polityczna histeria” wskazują na postrzeganie Polski jako kraju pogrążonego w wewnętrznych konfliktach i kontrowersjach, co może negatywnie wpływać na jej pozycję na arenie międzynarodowej.