Czołgi, haubice i międzynarodowe wyzwanie: polscy żołnierze ćwiczą za granicą

Zagraniczne szkolenie polskich żołnierzy: obsługa czołgów i haubic

Polscy żołnierze na szkoleniu w Korei Południowej

Około 70 żołnierzy z sześciu krajów, w tym z Polski, uczestniczy w czterotygodniowym szkoleniu w Korei Południowej, które zakończy się 25 lipca. Program obejmuje obsługę i konserwację haubic samobieżnych K9 oraz czołgów K2, a także ćwiczenia z ostrzału i manewrowania, prowadzone wspólnie z południowokoreańskimi żołnierzami.

Międzynarodowa współpraca wojskowa

W szkoleniu biorą udział wojskowi z Australii, Egiptu, Rumunii, Turcji, Wietnamu oraz Polski. To pokazuje, że Korea Południowa stawia na międzynarodową współpracę w zakresie szkolenia wojskowego. Armia Korei Południowej planuje kolejne szkolenia w październiku, które obejmą haubice K9, czołgi K2 oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Chunmoo, aby zaznajomić zagraniczne wojska z południowokoreańskim uzbrojeniem.

Współpraca Polski z Koreą Południową w dziedzinie zbrojeń

Pod koniec lipca 2022 roku Polska i Korea Południowa zadeklarowały strategiczne partnerstwo w dziedzinie zbrojeń. Polska zakupiła od Korei Południowej czołgi K2, haubice K9, lekkie samoloty bojowe FA-50 oraz wyrzutnie Homar-K, czyli spolonizowaną wersję systemu rakietowego Chunmoo.

Szkolenie z systemu rakietowego Chunmoo

W maju 2025 roku szesnastu polskich żołnierzy uczestniczyło w dwutygodniowym szkoleniu w Korei Południowej, ucząc się obsługi systemu rakietowego Chunmoo. Szkolenie rozpoczęło się 15 maja w ośrodku wojskowym w Paju, około 30 km na północ od Seulu, i było realizowane wspólnie z południowokoreańskimi żołnierzami. Program koncentrował się na zdolnościach uderzeniowych wyrzutni Chunmoo, obsłudze nocnej oraz taktycznych operacjach bojowych.

Znaczenie haubic K9 i czołgów K2

Haubice K9 i czołgi K2 stanowią kluczowe uzbrojenie, wspierające dążenia Korei Południowej do umocnienia jej pozycji na globalnym rynku obronnym. Kraj ten zamierza osiągnąć 5-procentowy udział w rynku do 2027 roku i stać się czwartym co do wielkości eksporterem broni na świecie. Dziewięć państw, w tym Turcja, Polska i Egipt, nabyły haubice K9.

TL;DR

Polscy żołnierze uczestniczą w czterotygodniowym szkoleniu w Korei Południowej, ucząc się obsługi haubic K9 i czołgów K2. W maju odbyło się również dwutygodniowe szkolenie z systemu rakietowego Chunmoo. Współpraca z Koreą Południową w dziedzinie zbrojeń obejmuje zakup nowoczesnego uzbrojenia, co ma na celu wzmocnienie potencjału obronnego Polski.


Tak było, nie ściemniam… To wydarzyło się na prawdę.

Treści na stronie Warszawa po pigułce w większości przypadków są prawdziwe chociaż czasami wydarzenia i cytaty są zmyślone i nie wydarzyły się na prawdę.
W internecie nigdy nie wiadomo co jest prawdą, a co fake newsem.

Jak rozpoznać fake news?

Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie

– Mikołaj Kopernik
Podziel się z innymi: