Odkryj sześć nowych miast, które od przyszłego roku zmienią oblicze Polski!

Od przyszłego roku w Polsce przybędzie sześć miast

Nowe miasta na mapie Polski

Od 1 stycznia 2026 roku sześć miejscowości w Polsce zyska status miasta. To efekt projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Nowe miasta to:
  • Stanisławów (powiat miński, województwo mazowieckie)
  • Małkinia Górna (powiat ostrowski, województwo mazowieckie)
  • Staroźreby (powiat płocki, województwo mazowieckie)
  • Janów Podlaski (powiat bialski, województwo lubelskie)
  • Branice (powiat głubczycki, województwo opolskie)
  • Janów (powiat częstochowski, województwo śląskie)

Zmiany w podziale terytorialnym

Oprócz nadania statusu miasta, planowane są również zmiany granic gmin i miast. W województwie małopolskim zmiany obejmą:
  • Gminę Rytro i Piwniczną-Zdrój
  • Gminę Zembrzyce i Stryszów
  • Niepołomice i Kłaj
W województwie mazowieckim korekty granic nastąpią między gminą Zakrzew a Radomiem, a w województwie śląskim między Radzionkowem a Piekarami Śląskimi. Dodatkowo, w województwie warmińsko-mazurskim gmina Nowe Miasto Lubawskie zmieni nazwę na gminę Bratian.

Procedura nadania statusu miasta

Proces nadania statusu miasta nie jest prosty. Wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami, a następnie uzyskania pozytywnej opinii rady gminy. MSWiA podkreśla, że uzyskanie statusu miasta wiąże się z większym prestiżem miejscowości, może zwiększyć jej atrakcyjność inwestycyjną oraz umożliwić staranie się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

TL;DR

Od 1 stycznia 2026 roku sześć miejscowości w Polsce zyska status miasta: Stanisławów, Małkinia Górna, Staroźreby, Janów Podlaski, Branice i Janów. Planowane są również zmiany granic gmin i miast oraz zmiana nazwy jednej gminy. Proces nadania statusu miasta obejmuje konsultacje społeczne i decyzje rad gmin, a uzyskanie tego statusu może przynieść miejscowościom większy prestiż i korzyści inwestycyjne.


Tak było, nie ściemniam… To wydarzyło się na prawdę.

Treści na stronie Warszawa po pigułce w większości przypadków są prawdziwe chociaż czasami wydarzenia i cytaty są zmyślone i nie wydarzyły się na prawdę.
W internecie nigdy nie wiadomo co jest prawdą, a co fake newsem.

Jak rozpoznać fake news?

Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie

– Mikołaj Kopernik
Podziel się z innymi: